Ktoś przejął Twoje konto? Spoofing i inne zagrożenia w sieci.
W dzisiejszych czasach nasze życie coraz bardziej łączy się z internetem. Wszystko obraca się wokół inteligentnej elektroniki, a za pomocą jednego urządzenia można sterować bankowością, ważną korespondencją czy nawet bezpieczeństwem domu. Ta wygoda otwiera też pewne drzwi, które coraz chętniej są wykorzystywane przez hakerów i cyberprzestępców. Utrata dostępu do urządzenia lub konta, które powiązane jest z wieloma ważnymi aplikacjami może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji. Warto stosować się do poniższych zasad, aby jak najbardziej minimalizować takie ryzyko. Dzisiaj krótko o tym, czym są spoofing, phishing, czy ransomware – tak często widywane ostatnio słowa w nagłówkach wirtualnego świata.
Najpopularniejsze cyberzagrożenia
Kiedy hakerzy dostaną się do naszych urządzeń, mogą wykonać wiele niepożądanych czynności. Bardzo istotne jest zrozumienie, w jaki sposób mogą to osiągnąć:
- Spoofing: Haker kradnie tożsamość drugiej osoby, aby uzyskać dostęp do naszych danych. Może się to odbywać poprzez przejęcie adresu e-mail lub numeru telefonu konkretnej osoby.
- Phishing: Hakerzy wysyłają fałszywe e-maile lub SMS-y, udając oficjalne instytucje, żeby nas oszukać i wyłudzić nasze dane.
- Ransomware: To szkodliwe oprogramowanie instalowane (najczęściej nieświadomie) na urządzeniu, dzięki któremu Hakerzy mogą zaszyfrować nasze pliki i żądać od nas okupu za ich odblokowanie.
To najpopularniejsze, ale nie jedyne przykłady cyberzagrożeń. Bardzo szczegółowo rozpisują się o tym portale takie jak choćby niebezpiecznik.pl
Czy można się zabezpieczyć? Jak rozpoznać spoofing?
To ważne, aby stosować się do poniższych wytycznych. Utrudniamy w ten sposób cyberprzestępcom dotarcie do najbardziej wrażliwych punktów. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, właścicieli stron internetowych, czy aplikacji, ale także każdego użytkownika internetu, który używa maila, przegląda strony internetowe, dokonuje zakupów online, czy też zwyczajnie odbiera telefony z potencjalnie oficjalnego źródła.
- Aktualizacje oprogramowania: Regularne aktualizacje pomagają naprawić słabe punkty w bezpieczeństwie. Dbaj o aktualizację sprzętu (telefonu, komputera), a także oprogramowania, którego jesteś właścicielem – zwłaszcza jeśli przechowujesz na nim dane swoich użytkowników.
- Mocne hasła: Im trudniejsze hasło, tym trudniej się włamać! Korzystaj z generatorów haseł, używaj losowych ciągów znaków i przechowuj swoje dane tylko w zaufanych menadżerach haseł. Przykładem takiego programu może być LastPass.
- Uwierzytelnianie dwuetapowe: Dodatkowa warstwa ochrony sprawia, że nawet jeśli ktoś zna nasze hasło, to i tak będzie mu trudniej dostać się do naszych urządzeń. Używaj zatwierdzania logowań do aplikacji przez kod SMS lub e-mail.
- Uważaj na podejrzane wiadomości: Nie otwieraj linków czy załączników od nieznanych osób. Nawet jeśli e-mail wydaje się czysty, lepiej zweryfikuj bezpośrednio jego zawartość poprzez kontakt z potencjalnym nadawcą.
- Uważaj na Spoofing telefoniczny: Odbierając telefon, nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, ani nie zgadzaj się na wykonanie przelewów, do których zachęca Cię dzwoniący, jeśli nie masz pewności, czy rozmawiasz z właściwą osobą. Najlepiej zadzwonić do konkretnej osoby ponownie, lub skorzystać z innej formy kontaktu, aby potwierdzić, że przed chwilą prowadziliście rozmowę. Pamiętaj, że dzisiejsze narzędzia pozwalają na to, aby korzystać z głosu znanej Ci osoby, gdy tylko posiadają jego próbkę!
Podsumowanie
Stosowanie się do tych kilku prostych kroków, sprawi, że cyberprzestępcy będą mieli znacznie więcej trudności w uzyskaniu naszych danych i dostępów do ważnych kont. Codziennie pracujemy ciężko, aby rozwijać ważne dla nas wartości, poświęćmy zatem chwilę, aby zastanowić się nad tym, czy na pewno są odpowiednio bezpieczne.